Existuje veľa cvikov , pomocou ktorých je možné správne odcvičiť chrbtové svaly. Niektoré z nich sa zameriavajú iba na precvičenie jednej svalovej partie – izolované cviky, pričom iné precvičia chrbát spolu s viacerými inými partiami – komplexné cviky. Jedným z najlepších, najviac overených cvikov na posilnenie hornej časti tela sú zhyby.
História zhybov ako cviku sa podľa niektorých historikov dátuje do čias rímskeho impéria, kedy už vojaci vykonávali cviky s vlastnou váhou na to, aby boli silnejší počas bojov. Zhyby ako jeden z málo cvikov posilňuje nielen chrbtové svaly, ale takisto ramená, brušné svaly, biceps, predlaktia a v niektorých prípadoch môže pomôcť aj prsným svalom.
Existuje viacero dôvodov, prečo sú zhyby tak prospešné pre celú vrchnú časť tela.
Všetky tieto dôvody na zahrnutie zhybov do tréningového programu znejú super a reálne majú aj opodstatnenie v živote. Avšak pri zhyboch narazí veľa ľudí na problém: sú veľmi ťažké, čo odradí veľa ľudí, aby ich zahrnuli do svojho tréningového plánu. Toto považujem ako chybu, pretože sú síce náročné, ale akonáhle sa človek naučí zhyby, dokáže si vybudovať silný chrbát a atletickú postavu.
Zhyby sú síce ťažké, ale nie sú komplikované. Existuje viacero typov zhybov, z ktorých každý sa odlišuje na základe zapojených svalov.
Čo sa týka techniky, zhyby sú jeden z cvikov, pri ktorých technika nie je príliš náročná. Napríklad pri mŕtvom ťahu je potrebné, aby bol chrbát neustále vystretý, pri zhyboch je chrbát vystretý vždy, pretože celý visíte. Avšak to, že je technika zhybov jednoduchšia ako iných cvikov neznamená, že zhyby sú jednoduchý cvik a že nie je potrebné naučiť sa túto techniku.
Existuje viacero chýb, ktorých sa ľudia dopúštajú pri cvičení zhybov. Sú to najmä tieto:
Je pravdou, že zhyby sú jedným z ťažších cvičení, pretože človek potrebuje silu na to, aby ich vedel úspešne vykonať. Práve preto existuje pár jednoduchých, ale za to účinných techník, pomocou ktorých je možné naučiť sa zhyby za kratší čas:
V tomto článku sme si povedali, čo sú zhyby a prečo je to tak zaujímavý, efektívny a dôležitý cvik. Zhrnuli sme si najdôležitejšie variácie zhybov a na ktorú časť svalov sú jednotlivé variácie dobré. Následne sme sa pozreli na správne vykonanie zhybu ako aj na najčastejšie chyby, ktorých sa cvičiaci dopúšťajú. A nakoniec sme si zhrnuli tipy a triky, ako si uľahčiť cestu k správnym zhybom.
Ak si rozhodnutý alebo rozhodnutá spraviť zmenu vo svojom živote, neváhaj a kontaktuj ma prostredníctvom formuláru nižšie.
Matúš Špirko je viac ako 15 rokov trénerom zmeny. Mení obéznych ľudí. Mení ich telo, stravu aj myslenie. Je to cesta. Jeho a klienta. Cesta, ktorá je zväčša dlhá a kľukatá. On sám vie presne, aké to je mať nadváhu, pretože si dobrovoľne prešiel týmto bojom. Ako? Pribral neuveriteľných 25 kg a následne ich úspešne zhodil! Tento nevšedný experiment mu umožnil pochopiť, aké to je mať nadváhu a ako sa cítite, keď sa snažíte schudnúť. Aj vďaka tejto skúsenosti dokáže úspešne pomáhať stovkám ľudí dosiahnuť úspešnú premenu svojho tela a života.