Etiketa posilňovne: čo sa môže, a čo sa nemôže robiť?

cvičenie v posilňovne

Každá posilňovňa má svoje jasne stanovené pravidlá, na základe ktorých vyžaduje, aby sa každý jej návštevník správal. Tieto pravidlá môžu byť napríklad, aby sa cvičiaci vždy prezliekli do správneho úboru na cvičenie, alebo aby si so sebou nosili uterák. 

Existujú však aj menej známe pravidlá, takzvaná etiketa, ktoré sú nepísané ale stále sa od každého v posilňovni vyžadujú. Pokiaľ ste skúsený a do posilňovne chodíte roky, tieto pravidlá určite jasne poznáte, pretože časom sa ich každý naučí. Avšak mal by ich poznať aj každý začiatočník, aby sa predišlo ich porušeniu. 

Pred začatím chodenia do posilňovne je takisto dôležité, aby človek okrem etikety poznal aj najlepšie spôsoby, ako začať cvičiť v posilňovne. Tu sú najzákladnejšie pravidlá etikety v posilňovni, ktoré by mal každý návštevník poznať a brať ich do úvahy.

Neupratovanie si po sebe po použití stroja alebo činky

Nikto nemá rád, keď príde k stroju, na ktorom si chce zacvičiť a nájde ho v zlom stave, celý spotený a rozhádzaný. Je veľmi dôležité, aby všetci v posilňovni po sebe nechávali stroje a činky v stave, v akom majú byť. 

Akonáhle ste dokončili svoje čvičenie na určitom stroji alebo s určitou činkou, je potrebné, aby ste sa uistili, že ste po sebe nenechali tento stroj celý od potu. Vo väčšine prípadov sa stane, že sa človek pri cvičení spotí, a v tomto prípade by ste mali vziať svoj uterák a poriadne tento pot zo stroja alebo činky utrieť. Pokiaľ vám napríklad pot kvapne na podlahu, s týmto si starosť robiť nemusíte, pretože sa o to postará človek zodpovedný za čistotu v posilňovni. 

Robenie nadmerného hluku hádzaním závaží na podlahu

S týmto pravidlom majú častokrát problém aj skúsení cvičiaci v posilňovni. Nie na každom mieste v posilňovni je možné ukončiť cvičenie tak, že hodíte závažie na zem. Vo väčšine prípadov je potrebné, aby ste ho čo najviac minimalizovali. Je tomu tak hneď z niekoľkých dôvodov. 

Najdôležitejším je bezpečnosť vás a vášho okolia. Takéto činky môžu niekomu napríklad padnúť na nohu, a to naozaj nikto nechce. Ďalším dôvodom je zbytočné vytváranie nadmerného hluku. Poškodzovanie podlahy, alebo náradia samotného. 

Je jasné, že niekedy je lepšie činky pustiť na zem ako ich tam opatrne položiť.  Napríklad v prípade ťažkého mŕtveho ťahu, alebo tlaku s jednoručkami. V tomto prípade sa skôr bavíme o závaží, ktoré nie je problém z ľahka položiť na zem ale predsa len ho niektorí na zem hodia. Takisto má veľa posilňovní presne určené miesto na takéto ťažšie zdvihy, kde nie je problém činku na zem pustiť.

Zbieranie činiek a iného náradia

Je v poriadku, pokiaľ cvičíte a zoberiete si so sebou náradie, ktoré práve potrebujete. Je však menej v poriadku, ak toto náradie začnete v posilňovni zbierať a nedovolíte ostatným, aby ho používali.

Pokiaľ za vami niekto príde s otázkou, či by mohol použiť náradie alebo stroj, na ktorom ste práve vy, existujú dve možnosti odpovede. Buď sa s človekom budete pri cvičení striedať ak je to možné, alebo mu vysvetlíte, koľko sérií vám ešte ostáva a kedy asi bude stroj voľný. Každý je v tomto prípade ústretový a na daný stroj si počká.

Neodkladanie činiek na miesto, kam patria

Asi jeden z najrozšírenejších “zločinov” v posilňovni. Nikto nemá rád, pokiaľ nenájde správne vybavenie na mieste, kde by malo byť. Preto je vždy dôležité, aby každý odložil náradie na miesto, kam patrí. Toto miesto je väčšinou určené vopred a málokedy sa mení. Pokiaľ človek neodloží toto náradie na správne miesto, určite to bude veľmi nepríjemné pre ostatných v posilňovni a môže to viesť až ku zraneniam. 

Vyrušovanie ostatných počas cvičenia

Väčšina cvičiacich má v dnešnej dobe v ušiach sluchátka a to najmä z dôvodu, že nechcú byť vyrušovaní. Avšak nájdú sa aj takí, ktorí sluchátka nechcú a tým pádom sú otvorení rôznym rozptýleniam, ktoré sa v posilňovni nachádzajú. Od každého sa vyžaduje, aby rešpektoval osobný priestor iných a nezasahoval do neho, pokiaľ naozaj nemusí. To znamená napríklad netlačiť sa príliš na ostatných ľudí pri cvičení.

Takisto môže byť pre ostatných nepríjemné, ak používate svoj mobilný telefón príliš nahlas. Napríklad pozeraním videí počas cvičenia s hlasnou hudbou alebo hlasným telefonovaním. Je potrebné si uvedomiť, že by sme nemali zaberať lavičky alebo hocijaké iné stroje alebo náradia v prípade, že sa chceme s mobilom hrať každú prestávku. 

Takéto vyrušovanie môže nastať aj v prípade hlučných a zbytočných vzdychov počas cvičenia. Je pochopiteľné, že v prípade, ak človek cvičí s veľkými váhami alebo robí vysoko intenzívne kardio, tak si sem tam zakričí, ale nie je dobre to preháňať.

Kritizovanie alebo súdenie iných

Pokiaľ sa aj objaví človek, ktorý možno ešte nemá toľko skúseností a robí niektorý z cvikov zle, nikdy nie je dobré, aby sa mu iní smiali alebo ho kritizovali. Najlepší spôsob, pokiaľ vieme ako sa daný cvik správne vykonáva je ísť za daným človekom a ukázať mu, kde presne robí chyby. 

Kritizovanie, nahrávanie alebo súdenie iných nikdy nie je správne riešenie, pretože každý z nás bol raz na začiatku a nevedel, ako sa väčšina cvikov správne cvičí. 

Fotenie alebo nahrávanie iných ľudí

V dnešnej dobe je celkom bežné, pokiaľ sa niektorí ľudia natáčajú pri cvičení. Väčšina cvičiacich si na to zvykla a nie je to nič, za čo by ste porušovali pravidlá. Čo je však mimo pravidiel je nahrávanie alebo fotenie ostatných v posilňovni bez ich súhlasu. Nie je to príjemné ani pre jednu stranu a môže to skončiť až pri stornovaní permanentky.

Záver

V tomto článku sme si povedali základné nepísané pravidlá, podľa ktorých by sme sa všetci mali správať v posilňovni. Tento zoznam však vôbec nekončí len tu a týchto pravidiel existuje oveľa väčšie množstvo. 

Najdôležitejší krok, či už pre skúseného alebo nováčika v posilňovni je oboznámiť sa s pravidlami, ktoré posilňovňa má a následne aj s nepísanými pravidlami, ktoré platia vo všetkých fitkách rovnako.

Ak vás zaujíma viacej informácií ohľadom cvičenia, stravy, správnych cvikov na chudnutie a motivácie, určite si pozrite moju novú knihu Už žiadne BLA BLA BLA o cvičení.


Ak ste presvedčený, že chcete zmeniť svoje telo a svoj život, zanechajte nám na seba kontakt pomocou formuláru nižšie.

    Tento formulár používa na ochranu proti spamu plugin Akismet. Zistite viac o tom, ako sa spracovávajú vaše údaje.


    Matúš Špirko je viac ako 15 rokov trénerom zmeny. Mení obéznych ľudí. Mení ich telo, stravu aj myslenie. Je to cesta. Jeho a klienta. Cesta, ktorá je zväčša dlhá a kľukatá. On sám vie presne, aké to je mať nadváhu, pretože si dobrovoľne prešiel týmto bojom. Ako? Pribral neuveriteľných 25 kg a následne ich úspešne zhodil! Tento nevšedný experiment mu umožnil pochopiť, aké to je mať nadváhu a ako sa cítite, keď sa snažíte schudnúť. Aj vďaka tejto skúsenosti dokáže úspešne pomáhať stovkám ľudí dosiahnuť úspešnú premenu svojho tela a života.

    matúš špirko
    Komentáre

    Pridať komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.