Kvôli čomu mám tak často chuť na sladké a ako sa toho zbaviť ?

Aké sú príčiny jedenia sladkostí (Z čoho tieto chute vyplývajú a čo s tým robiť). Vždy som si hovoril ako skvele sa majú ľudia, ktorí nemajú sklon k sladkému, ale všetci my, ktorí sme už od detstva žili v prostredí v ktorom bolo sladké takmer na dennom poriadku s tým tak trochu teraz bojujeme. Kvôli čomu nás tak často prepadávajú tieto chute a ako to nastaviť tak, aby sme to aspoň trochu minimalizovali ?

Medzi najčastejšie príčiny jedenia sladkostí patria tieto:

  • Zvyk/Tradícia
  • Nízka úroveň sacharidov v strave
  • Nízka úroveň kalórií v strave
  • Pravidelná konzumácia rýchlych cukrov
  • Fyzická a psychická únava, vyčerpanie
  • Externé jedenie
  • Emočné jedenie
  • Nuda
  • Lieky
  • Menštruácia
  • Nedostatok bielkovín

Zvyk/Tradícia

Tak ako zvyk vzniká, viete ho aj odstrániť, alebo prerásť novým zvykom. Možno ste vyrastali v rodine kde boli sladkosti na dennom poriadku, alebo ste ich „zdedili“ po mamke, ktorá bola väčšinu času s vami a svoje chute projektovala na vás. Lebo to čo jedla ona, ste automaticky jedli aj vy, hoci ste boli veľmi malý a nepamätáte si to celkom.

Možno ste zvykli celkovo v rodine oslavovať rôzne úspechy, ale aj neúspechy cez jedlo, alebo to bola bežná súčasť každej návštevy, všetky tie zákusky, koláče a sladkosti.

Tieto zvyky viete odstrániť, ale budete potrebovať na to čas. Najprv sa rozhodnite pre túto zmenu a potom upravte podľa toho prostredie v ktorom žijete. Zbavte sa sladkého (ale to neznamená, že ho nikdy nebudete jesť) a prvá etapa, ktorou potrebujete prejsť, je zmeniť svoje návyky. Tie zmeníte ľahšie ak začnete žiť v inom prostredí. V prostredí v ktorom sladké neuvidíte na dennom poriadku. Nebude už viac súčasťou vášho života.

Jasné ak pôjdete na návštevu tak tam to uvidíte, ale vy sami tomu nebudete doma pridávať.
Takto môžete s novým zvykom začať, keď máte upratané.

Potom máte možnosť, buď si úplne odoprieť na čas sladké ako znak toho, že máte nad tým moc. Vďaka tomu si vybudujete lepšiu disciplínu. Dokážete sami sebe, že sa to dá. Ak to zvládnete, tak si časom stanovíte hranice a určíte si koľko presne sladkého bude vo vašom živote a budete si tieto hranice strážiť.

Alebo pôjdete cestou, že si sladké ponecháte v strave, ale okamžite si upravíte hranice. Určíte si presne koľko gramov denne môžete. Prípadne pôjdete cestou sladkosti ako horká čokoláda (70% kakaa a viac), sušené ovocie, ovocné tyčinky, med a orechy, musli tyčinky bez polevy, celozrnné pečivo s džemom, alebo slovenskou nutelou, nízko- sacharidové proteínové tyčinky a pod., ale aj tak si strážte kalorický príjem, lebo aj s týmto to môžete ľahko prepásnuť.

Ja to niekedy robím tak, že si dám len nejakú malinkú sladkosť, aby som si splnil ten pocit a vychutnal tú chuť a tam to končí (aj keď nie vždy). V konečnom dôsledku ak to robíme pre chuť, tak sa z toho nepotrebujeme najesť. Ide nám o ten pocit a ten vieme docieliť, aj keď si dáme malú porciu, ale budeme ju jesť veľmi pomaly, aby sme čo najviac precítili tento pocit.  

Nízka úroveň sacharidov v strave

Na to, aby ste zistili či je vaša úroveň sacharidov v strave nízka si potrebujete aspoň tri dni zapisovať a vážiť stravu. Potom si ju nahodiť do tabuliek (kalorické tabuľky) a nechať to vyhodnotiť odborníkom. Ak je nízko a zvýšite ju, môže sa stať, že automaticky prestanete mať chuť na sladké. Je tak kvôli tomu, že sacharidy sú vlastne pre nás energiou a ak je jej nedostatok, telo si ju môže pýtať a preto môžete mať chuť na sladké.

Nízka úroveň kalórií v strave

Aj v prípade celkovo nízkom príjme kalórií môže dochádzať k chuti na sladké. Telo chce doplniť rýchlo energiu, zaznamenáva pokles krvného cukru a preto máte chute na sladké. Taktiež ako v predošlom prípade, je vhodné nechať si to vyhodnotiť u odborníka.

Mal som také prípady. Akonáhle sme nastavili stravu vyvážene a tak, aby tam bolo všetko, odrazu daný klient/klientka prestali mať chuť na sladké.

Pravidelná konzumácia rýchlych cukrov

Ak konzumujete často rýchle cukry ako je cukor, biele pečivo, sladkosti, sladké jedlá a pod. Tak môže kolísať krvný cukor a telo vám dáva signál, že zaznamenalo pokles krvného cukru a potrebuje opäť navýšiť jeho úroveň.

Ak vám dá tento signál, tak máte opäť chuť na sladké. A ste v začarovanom kruhu, lebo ak také jedlá konzumujete pravidelne, tak vždy po určitom čase od skonzumovania tohto jedla, príde ten istý signál. Doplniť ďalší cukor!

Vylúčte teda zo svojej stravy biele pečivo, sladkosti, sladké jedlá, zákusky, koláče a hlavne sladké nápoje. Nahraďte to zdravšími alternatívami sladkého, alebo si dávajte sladkého menej, jedzte viac celozrnného pečiva, pite čistú vodu a uvidíte, že sa chute na sladké napravia a nebudete mať takú chuť na sladké ako predtým.

Fyzická a psychická únava, vyčerpanie

Ak sme príliš unavený, opäť nám dáva mozog signál, že treba doplniť zásoby energie. A cez čo ? Predsa cez tie najrýchlejšie zdroje. Cez sladké. Ak cítite psychické a fyzické vyčerpanie, hľadajte skôr spôsob ako si oddýchnuť a načerpať novú silu. Cesta nevedie cez sladké. To vám pomôže lepšie sa cítiť len na chvíľu, lebo to oklame váš mozog, ale z dlhodobého hľadiska vám bude horšie, lebo svoju únavu takto nevyriešite. Budete siahať stále po sladkom a ešte aj priberiete. Potom budete mať ďalšie problémy spojené s obezitou.

Externé jedenie

Externé jedenie znamená nemať potrebu ani chuť jesť sladké, ale jesť ho z dôvodu, že ho niekde po blízku vidíte. Chodíte okolo neho a takto podlamujete svoju vôľu. Nakoniec si ho dáte a možno aj celkom veľké množstvo. A pritom to vôbec nemuselo byť, keby ste mali lepšie „upratané“ a nebolo by to u vás doma.

V tomto prípade stačí upraviť prostredie tak, aby vás to nelákalo. Nemať to doma, alebo to skryť niekam kde to nenájdete vy osobne.

Emočné jedenie

Emočné jedenie je zajedanie negatívnych, alebo pozitívnych pocitov cez stravu. V tomto prípade je vhodná návšteva psychológa, psychoterapeuta, kouča. Je to niečo, čo je dobré riešiť s odborníkom, ak si neviete sami pomôcť zmeniť tento stav.

Nuda

Ak zistíte, že sladkosti jete len kvôli tomu, že sa nudíte, tak uvažujte nad tým aká aktivita vám dodáva pozitívne pocity a mohli by ste ju nasadiť namiesto jedenia sladkostí.

Liekmi

Áno sú aj lieky, ktoré môžu spôsobovať chute na sladké a aj priberanie, ale to je už na vás, aby ste to odkonzultovali s lekárom.

Menštruácia

Na to, aby sa začal cyklus, je potrebný tuk. Ten sa najčastejšie nachádza práve v sladkostiach kde je kombinácia tuku a cukru. Neodolateľná chuť. Preto ženy majú tieto chute, lebo telo si pýta tuk a ten nachádzate práve v sladkostiach a bez tuku by sa cyklus nezačal. Tuk súvisí s ovplyvňovaním hormonálneho systému, ale je tu spôsob ako dostať do tela tuk v lepšej forme. Napríklad orechy, semienka, olivový olej, avokádo. V kombinácií s prírodným cukrom ako je med, kokosový cukor, stévia, brezový cukor a pod. Tiež v určitom množstve. Tak máte lepšiu kvalitu a strážite si aj množstvo.

Nedostatok bielkovín

Ak máte nedostatok bielkovín, zrejme sa cítite častejšie hladný. Hlad neskutočne súvisí s chuťou na sladké, aspoň u mňa to tak funguje. Keď som hladný hneď mám na mysli samé „somariny“ 😀

Ak pridáte do každého jedla poriadnu bielkovinu (z tabuľky potravín na začiatku, alebo zo sekcie čo Áno a čo Nie), tak budete viac nasýtení a nebudete mať potrebu jesť toľko sladkého.

Práve bielkoviny a zdravé zdroje tukov vás vedia nasýtiť najviac, tak skúste aj jedno aj druhé mať v strave viac. Tieto zdroje opäť nájdete v tabuľke v sekcii pre začiatočníkov.  

Aký vplyv na formu majú sladké, slané ? Aké sú alternatívy slaného v zdravšej forme?

Niekedy bol názor, že sladké a slané vôbec nesmieš mať v strave ak chceš dobre vyzerať. Dnes vieme, že pokiaľ ti to kaloricky bude sedieť, stále si môžeš nájsť priestor na to, aby si si niečo máličko doprial aj z takých potravín bez toho, aby si zastavil proces chudnutia. Laicky povedané, môžeš chudnúť aj keď si dopraješ, ak máš určené hranice a kaloricky ich neprekročíš.

Základom by však vždy mala byť kvalita. Kvalitná strava a určite nie tak, že gro tvojej stravy bude o sladkostiach a chipsoch.

Dnes už máme možnosť siahnuť aj po vyššej kvalite. Máme proteínové chipsy, zeleninové chipsy atď. Proste chipsy s lepšou výživou, s menším objemom kalórií a v bio kvalite.

Existujú aj tyčinky s vlákninou a bez soli, grahamové tyčinky a tiež rôzne ďalšie pri ktorých to nie je len o chuti, ale aj o tom, že z toho niečo máme, že do seba dostaneme aj nejaké minerály, vitamíny, ale aj vlákninu navyše.

K chipsom ešte toľko, že si ich jednoducho môžete vyrobiť doma. Stačí zemiak na veľmi tenko nakrájať a opražiť na olivovom oleji a potom osoliť morskou, alebo himalájskou soľou.

Alebo hodiť na plech a upiecť v rúre.

Viac o strave sa dozviete v mojom novom kurze stravovania, kde som zo seba dostal maximum a delím sa s vami o všetky informácie ohľadom stravy, ktoré mám 🙂

matúš špirko

Matúš Špirko je viac ako 15 rokov trénerom zmeny. Mení obéznych ľudí. Mení ich telo, stravu aj myslenie. Je to cesta. Jeho a klienta. Cesta, ktorá je zväčša dlhá a kľukatá. On sám vie presne, aké to je mať nadváhu, pretože si dobrovoľne prešiel týmto bojom. Ako? Pribral neuveriteľných 25 kg a následne ich úspešne zhodil! Tento nevšedný experiment mu umožnil pochopiť, aké to je mať nadváhu a ako sa cítite, keď sa snažíte schudnúť. Aj vďaka tejto skúsenosti dokáže úspešne pomáhať stovkám ľudí dosiahnuť úspešnú premenu svojho tela a života.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.